https://kancelaria-antywindykacyjna.com

Upadłość gospodarcza – czym jest i jak ją ogłosić?

Spis Treści

Chcesz ogłosić upadłość przedsiębiorstwa ale nie wiesz od czego zacząć? Aby ogłosić upadłość działalności gospodarczej należy spełniać konkretne warunki, oraz złożyć poprawnie sporządzony wniosek do sądu rejonowego. Z pewnością przyda Ci się pomoc kancelarii, która zadba o prawidłowy przebieg całego procesu.

Z wpisu dowiesz się czym jest upadłość gospodarcza, kto może ją ogłosić i w jaki sposób. Przeczytasz także jakie są skutki ogłoszenia upadłości gospodarczej.

Upadłość gospodarcza – czym jest i jak ją ogłosić?

Czym różni się upadłość gospodarcza od upadłości konsumenckiej? Upadłość konsumencka dotyczy osoby fizycznej zaś upadłość gospodarcza, spółki oraz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Nazwa ta jest używana zamiennie z upadłością przedsiębiorstwa, czy upadłością na zasadach ogólnych, ale dotyczy tego samego rodzaju postępowania. Jeśli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i utraciła płynność finansową, to powinna ogłosić upadłość właśnie jako przedsiębiorca. Ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca jest bardziej skomplikowane i kosztowne, nie zawsze też można liczyć na ostateczne umorzenie długu. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, właściciel odpowiada za zobowiązania firmy swoim prywatnym majątkiem. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiada on za zobowiązania firmy swoim prywatnym majątkiem. Upadłość gospodarczą może ogłosić właściciel działalności gospodarczej oraz jego wierzyciel.

Kto może ogłosić upadłość gospodarczą?

Upadłość zgodnie z przepisami może ogłosić każdy przedsiębiorca, który prowadzi w swoim imieniu działalność gospodarczą. Te same zasady będą obejmowały osoby prowadzące działalność jednoosobową, spółki akcyjne, czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Regulacje dotyczące upadłości gospodarczej dotyczą także spółek kapitałowych, oraz wspólników danej działalności gospodarczej. Wniosek o ogłoszeniu upadłości należy zgłosić do 30 dni. Aby ogłosić upadłość gospodarczą, należy spełniać poniższe warunki:

  • być niewypłacalnym, czyli utracić środki do spłacania zobowiązań finansowych. Niewypłacalność jest uznawana w momencie, gdy zadłużenie przekracza okres 3 miesięcy,
  • posiadać więcej niż jednego wierzyciela,
  • dysponować majątkiem który umożliwi spłatę kosztów postępowania upadłościowego

Jeżeli któryś z wymienionych z warunków nie zostanie spełniony, wniosek o ogłoszenie upadłości gospodarczej zostanie odrzucony.

Skutki ogłoszenia upadłości gospodarczej – likwidacja czy naprawa działalności?

Postępowanie może przybrać dwie formy rozwiązania, zależne od sytuacji w jakiej znalazł się właściciel zadłużonej działalności gospodarczej. Może być to plan naprawczy zakładający, iż przedsiębiorca będzie w stanie uregulować powstałe długi dzięki dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jednocześnie właściciel działalności gospodarczej pozostaje w posiadaniu praw do dysponowania swoim majątkiem, jednak kontrolę nad jego działaniami sprawuje nadzorca sądowy. Taką formę rozwiązania może zaproponować tak dłużnik, jak i wierzyciel. Drugim rozwiązaniem jest likwidacja przedsiębiorstwa. W tym przypadku możliwość dysponowania majątkiem właściciela działalności gospodarczej, przechodzi na rzecz syndyka. W praktyce jednak nie każdy przedsiębiorca będzie w stanie ogłosić upadłość przedsiębiorstwa. Jeżeli majątek przedsiębiorcy okaże się zbyt mały, sąd odrzuci wniosek.

  • Kancelaria Antywindykacyjna
  • Kontakt

    Infolinia:
    +48 22 299 08 70

     

    Sekretariat:
    +48 (22) 299 03 70

     

    Franczyza:
    +48 578 646 434

     

    Obsługa prawna:
    +48 (71) 307 27 87

  • ...