https://kancelaria-antywindykacyjna.com
Dla ciebie
Dla firmy
Główne obszary pomocy prawnej

Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited

Spis Treści

Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne. Specjaliści Admiral Tax zdradzają jak prowadzić księgowość w spółce Limited i wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc żadnego podatku.

Pensja dyrektorska

Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 500 funtów (około 54 tysiące złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona – od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 11 850 funtów (około 56 000 złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 500 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Należy pamiętać, że spółka musi zostać zarejestrowana w HMRC jako pracodawca w systemie PAYE (Pay As You Earn), nawet jeśli jedynym jej pracownikiem będzie dyrektor spółki. Po przekroczeniu progu 8160 GBP przychodu rocznie dyrektor będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Po przeliczeniu na złotówki 180 złotych! To zdecydowanie mniej niż wynosi preferencyjna składka ZUS w Polsce. Gdy nasze roczne przychody będą przekraczać próg 5580 funtów rocznie (kwota LEL) przez min. 10 lat – nabywamy prawo do brytyjskiej emerytury, której wysokość w tej chwili to około 3000 złotych. Ustalając wysokość wynagrodzenia dyrektora poniżej kwoty 680 funtów nie ponosimy kosztów z tytułu ubezpieczenia społecznego, ale korzystamy ze wszelkich korzyści – tak długo jak nasz roczny przychód znajduje się ponad poziomem Lower Earning Limit. Warto wziąć to pod uwagę ustalając wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia.

Zwrot kosztów delegacji

Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) pozwala spółce Limited odliczać koszty poniesione w związku z biznesowymi podróżami. Aby podróż mogła zostać uznana za służbową muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • miejsce delegacji nie jest krajem zamieszkania Dyrektora/pracownika (wliczając w to także Wielką Brytanię)
 • celem wyjazdu są kwestie biznesowe (np. konferencja branżowa, spotkanie z klientem itp.)
 • delegacja jest tymczasowa i nie trwa dłużej niż 2 lata

Zwrot kosztów rozliczany jest ryczałtem. Obowiązujące stawki na rok 2019

Spółka może wypłacić Dyrektorowi/pracownikowi maksymalnie wysokość kwoty uwzględnionej w zryczałtowanych stawkach dla danego kraju. Nie jest konieczne dokumentowanie wydatków za posiłki czy zakwaterowanie rachunkami czy fakturami. Dodatkowymi kosztami są koszty transportu.

Kilometrówka

Jeżeli Dyrektor wykorzystuje prywatny samochód w celach służbowych ma prawo odliczyć koszty z tytułu przebytych kilometrów. Rozliczenie odbywa się na zasadzie ryczałtu wg stawek:

 • pierwsze 10 000 mil w roku podatkowym  = zwrot 0,45 funtów za każdy kilometr.
 • każda kolejna mila ponad 10 000 mil = zwrot 0,25 funtów za każdy kilometr.

Klienci Admiral Tax otrzymują bezpłatnie formularz, który służy do dokumentowania podróży. Jest on w pełni akceptowany przez brytyjski HMRC.

Przykład:

Dyrektor spółki w ciągu roku przebył 10 000 mil w celach służbowych wykorzystując swój prywatny samochód. Spółka może wypłacić 0,45 x 10 000 = 4500 funtów (około 21 500 złotych) z tytułu poniesionych kosztów bez żadnego podatku.

Pożyczka dyrektorska

Jeżeli Dyrektor spółki chce w danym roku podatkowym wypłacić większą kwotę ze spółki niż wynika z tytułu wynagrodzenia, dywidendy czy zwrotów za delegację i kilometrówkę, to może skorzystać z pożyczki od spółki. Pożyczka do 10 000 funtów nie jest opodatkowana. Dyrektor musi dokonać jej zwrotu do 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego spółki – w innym wypadku spółka będzie zmuszona do zapłaty podatku, podobnie tyczy się Dyrektora.

Dywidendy

Jeżeli spółka w danym roku podatkowym osiągnęła zysk po uwzględnieniu wszystkich kosztów i przedstawionych wyżej metod wypłaty środków, to każdy z udziałowców może wypłacić dywidendę.  Wypłata dywidendy ma miejsce po opłaceniu podatku korporacyjnego CIT (aktualnie 19% w Wielkiej Brytanii). Wypłata dywidendy do kwoty 5000 funtów zwolniona jest z opodatkowania. Dywidendy powyżej tej kwoty będą opodatkowane od 7,5% do nawet 38,1%. Warto odpowiednio wcześniej dokonać odpowiedniego planowania podatkowego, by nie wpaść w najwyższy próg opodatkowania dywidendy.

 • Kancelaria Antywindykacyjna
 • Kontakt

  Infolinia:
  +48 22 299 08 70

   

  Sekretariat:
  +48 (22) 299 03 70

   

  Franczyza:
  +48 578 646 434

   

  Obsługa prawna:
  +48 (71) 307 27 87

 • ...