Co ma robić przedsiębiorca w momencie, kiedy otrzyma wezwanie do spłaty zadłużenia z firmy windykacyjnej? Jakie kolejne kroki powinien przedsięwziąć?
Przede wszystkim powinien skupić się na ustaleniu stanu faktycznego zobowiązania. Dokładnie przeanalizować jego stan faktyczny i prawny oraz zbadać wszelkie okoliczności, czy nie budzą żadnych wątpliwości, co do zasady i wysokości wskazanego zadłużenia.
Jeśli Dłużnik nic nie zrobi, to wierzyciel nie będzie tracił czasu i następny kontakt w sprawie to będzie pozew z Sądu lub nakaz zapłaty , do którego Dłużnik będzie musiał się ustosunkować już w terminie 14dni, a jeśli Dłużnik nie podejmie żadnych czynności, to orzeczenie się uprawomocni I wierzyciel będzie się móc domagać swoich roszczeń przez komornika.
Należy takie sprawy traktować poważnie, chociaż całe postępowanie polubowne przypomina zabawę w głuchy telefon. Każde firmy windykacyjne mają i muszą mieć określoną tolerancję w stosunku do dłużnika. Jeśli dochodzi się zobowiązań na zlecenie wierzyciela, jako pełnomocnik, to firma musi wykazać się skutecznością i rozliczyć z podejmowanych czynności, bo przecież wierzyciel inwestuje dodatkowy kapitał w celu odzyskania swoich należności, brak efektów wiąże się z negatywnym skutkiem dla firmy windykacyjnej i jej zmianą.
Przedsiębiorca powinien posiłkować się obsługą profesjonalnego pełnomocnika w bieżącej obsłudze spraw swojego przedsiębiorstwa. Polscy przedsiębiorcy szukają pomocy przeważnie wtedy, kiedy jest już za późno. Dostają pismo z sądu udają się z nim do prawnika i płacą krocie za nierealne najczęściej wizje wygrania każdej sprawy , pomimo że wcześniej nie zrobili nic aby ustalić strategię działania z prawnikiem w ramach i mieć od samego początku pod kontrolą wpływ na dalszy bieg wydarzeń w sprawie swoich zobowiązań i ich ewentualnej restrukturyzacji