Jakie są skutki restrukturyzacji ?
Czy restrukturyzacja ma sens ?
Restrukturyzacja to przede wszystkim sposób na spłatę zobowiązań. Jeżeli więc nie ma – realnych – szans na osiągnięcie tego celu, sens jej wdrażania staje pod dużym znakiem zapytania. W biznesie zawsze liczy się pomysł – najpierw na samą działalność, potem na jej odpowiednie zorganizowanie, a w końcu – na rozwój
Co jesli restrukturyzacja się nie uda?
W przypadku gdy przedsiębiorcy, znajdującemu się w toku sądowej restrukturyzacji (w ramach przyśpieszonego postępowania układowego, postępowania układowego, postępowania sanacyjnego), nie uda się osiągnąć wymaganych większości, sąd zobowiązany jest umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne
Czy restrukturyzacja i upadłość?
Restrukturyzacja a upadłość – podstawowe różnice
Celem restrukturyzacji jest uzdrowienie przedsiębiorstwa i spłata zobowiązań z jego bieżącej działalności, natomiast upadłość prowadzi bezpośrednio do likwidacji firmy i spłaty zobowiązań z jej majątku powstałego po „upłynnieniu” aktywów.
Działania zawarte w układzie oraz planie restrukturyzacyjnym mogą być przewidziane na kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Zależy to od ustalonych przez Ciebie warunków z wierzycielami.
Jak długo może trwać restrukturyzacja?
Skutkiem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest zawieszenie działań egzekucyjnych i ochrona mienia przed wierzycielami. W czasie trwania restrukturyzacji nie mogą być otwierane nowe postępowania egzekucyjne, a dokonane przez komornika zajęcia często są uchylane.
Najważniejsze skutki restrukturyzacji
- Rozłożenie spłaty zaległości na raty;
- Odroczenie terminu wykonania zobowiązań;
- Umorzenie części (a niekiedy nawet całości) zobowiązań;
- Konwersję wierzytelności na udziały lub akcje przedsiębiorstwa;
- Zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.