https://kancelaria-antywindykacyjna.com
Dla ciebie
Dla firmy
Główne obszary pomocy prawnej

Krajowy Rejestr dłużników – jak sprawdzić kogoś?

jak sprawdzic krd, krajowy rejestr zadłużonych, rejestry dłużników

Spis Treści

Krajowy Rejestr Dłużników to narzędzie, które umożliwia sprawdzenie i ustalenie stanu swoich finansów oraz istniejących zobowiązań. Jeśli zastanawiasz się, czy jakaś firma wpisała Cię na listę dłużników lub podejrzewasz, że Twoje dane wyciekły lub wpadły w niepowołane ręce i możesz mieć problem z zaciągniętymi w ten sposób pożyczkami, to wszystko sprawdzisz właśnie w rejestrze dłużników. Co więcej, sprawdzenie kogoś innego lub innych firm umożliwia KRD. Jak sprawdzić kogoś lub siebie? Sprawdź teraz!

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest KRD. Jest to ogólnodostępne narzędzie, które umożliwia, dzięki wymianie danych gospodarczych, zweryfikowanie stanu finansowego osób prywatnych oraz przedsiębiorstw i firm. W Polsce informacje na temat dłużników można zweryfikować jeszcze w innych miejscach. Oprócz Krajowego rejestru długów, funkcjonuje także kilka biur informacji gospodarczej. Są to:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Ułatwiony dostęp do tych narzędzi sprawia, że warto mieć pod kontrolą finansowe informacje na swój temat. KRD BIG, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna, zbiera, przechowuje i udostępnia właściwym organom informacje finansowe na temat konsumentów oraz firm i przedsiębiorstw.

KRD BIG ma wgląd zarówno do bazy dłużników, jak i także do informacji o terminowych (lub nieterminowych) spłatach zobowiązań finansowych.

Skąd Krajowy Rejestr Dłużników ma informacje?

Zastawiasz się, gdzie mogą być udostępnianie informacje z krajowego rejestru długów? Interesuje Cię, skąd organ może pozyskiwać dane? Przede wszystkim od:

  • gmin,
  • przedsiębiorstw,
  • jednostek organizacyjnych,
  • osób fizycznych mających tytuł wykonawczy,
  • instytucji.

Choć najczęściej posługujemy się nazwą Krajowy Rejestr Dłużników, to warto zdać sobie sprawę, że faktycznie nazywa się on „Krajowy Rejestr Długów”. Organ funkcjonuje nieprzerwanie w Polsce od 2003 roku. Przez ten czas udało się wygenerować 163 miliony raportów. A KRD odzyskało od Klientów już ponad 51 000 000 000 zł.

Funkcjonowanie KRD jest uzasadnione podstawą prawną. Podstawa prawna, która warunkuje istnienie KRD to Ustawa z 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Baza KRD – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie jest tajemnicą, że skrót KRD nie przywołuje dobrych wspomnieć i odczuć. Wręcz przeciwnie, niekiedy powoduje on lęk i strach – zwłaszcza u osób, które zalegają z jakimiś płatnościami. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że KRD robi dużo dobrej pracy, której wcale nie powinniśmy się obawiać.

Czym zajmuje się Krajowy Rejestr? Przede wszystkim zajmuje się on odzyskiwaniem należności od dłużników, a także monitoruje on sytuację finansową klientów. Praca KRD głównie kojarzy się z historiami kredytowymi o otrzymaniu zdolności kredytowej. Z usług krajowego rejestru długów korzystamy wtedy, gdy staramy się np. o:

  • rozłożenie zakupów na raty,
  • wydanie karty kredytowej,
  • kredyt gotówkowy.

Dzięki udostępnianiu informacji gospodarczych z usług KRD korzystają zarówno banki, jak i także firmy pożyczkowe.

Zarówno KRD, jak i Biuro Informacji Kredytowej mają ten sam cel – weryfikują one przedsiębiorstwa i osoby fizyczne pod katem wypłacalności i historii kredytowych. Musisz wiedzieć, że dostęp do KRD jest łatwiejszy. Ponieważ każdy może uzyskać dostęp do bazy. Natomiast do BIK mogą odzywać się tylko i wyłącznie banki i firmy pożyczkowe, celem weryfikacji potencjalnych klientów, starających się o uzyskanie pożyczki. Natomiast musisz wiedzieć, że w BIK gromadzone są jedynie dane, które swoje źródło mają w bankach.

Jak KRD zbiera dane?

Zastanawiasz się, jak gromadzone są dane w bazach dłużników? Oprócz informacji gospodarczych w KRD pojawiają się informacje z historii kredytowych czy pożyczkowych. Oprócz tego w Krajowym Rejestrze dłużników pojawiają się informacje z:

  • mandatów,
  • rachunków za opłaty administracyjne,
  • czynszów,
  • opłat wynikających z abonamentu telefonicznego,
  • opłat telekomunikacyjnych
  • oraz innych zobowiązań płatniczych.

Musisz pamiętać, że w KRD pojawisz się, wtedy gry faktura, która została wystawiona na Twoje dane personalne nie została jeszcze opłacona. Oprócz tego, nieterminowe spłaty pożyczek i rat za zakupy również sprawią, że pojawisz się również w bazie.

Czym zajmuje się Krajowy Rejestr Długów?

Nie jest tajemnicą, że baza KRD zawiera wyłącznie informacje na temat sytuacji finansowej konsumentów. Pojawia się tam zarówno pozytywna historia kredytowa, jak i wszelkie niepowodzenia i potknięcia w kwestii finansów i spłat rat i kredytów.

W bazie KRD możliwe jest sprawdzenia kontrahenta, szukania podstaw do wniesienia skargi czy dopisać dłużnika do listy. W bazie instytucji gromadzone są dane zarówno dotyczące podmiotów gospodarczych, jak i osób prywatnych. Na obecną chwilę szacuje się, że w bazie znajduje się ponad 2,8 milionów kontrahentów, którzy mogą pochwalić się konkretną historią kredytową.

KRD to gwarancja bezpieczeństwa. Zarówno w momencie podpisywania umowy z konkretną firmą. Ale także wtedy, gdy chcemy sprawdzić swoją sytuację finansową. Dostęp do danych gromadzonych przez KRD daje sposobność do monitorowania swoich zobowiązań. Co więcej, łatwy dostęp do tych danych sprawia, że możesz sprawdzić, czy ktoś nie posługuje się Twoimi danymi i czerpie z tego korzyści majątkowe.

Jak sprawdzić dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów?

Historię kredytową możesz sprawdzić w przypadku siebie, jak i kogoś innego. Dostęp do grona dłużników jest ogólnodostępny. Dlatego musisz wiedzieć, że zarówno jak Ty możesz sprawdzić kogoś, tak samo firmy zewnętrzne lub inne osoby fizyczne mają dostęp do informacji i historii kredytowej na temat innych osób prywatnych.

Musisz wiedzieć, że pobranie raportu jako osoba prywatna nie jest możliwe. Nie będziesz mieć dostępu do informacji gospodarczych innych konsumentów. Aby zyskać dostęp do informacji w bazie KRD musisz uzyskać upoważnienia drugiej strony.

Jako osoba fizyczna możesz uzyskać inne, pozostałe dane. Masz dostęp m.in. do tego:

  • czy firma widnieje w bazie dłużników,
  • czy ktoś sprawdzał i pobierał raport na Twój temat,
  • aby dopisać dłużnika,
  • monitorować i nadzorować kontrahentów,

Jako osoba fizyczna możesz także otrzymywać informacje o wpisie do KRD.

Choć liczne dane zbiera KRD, to na szczęście w dużej mierze masz do tego podgląd. Czasami może zdarzyć się tak, że wygenerowanie raportu nie będzie możliwe (z pozycji osoby fizycznej). Wykupienie odpowiedniego pakietu usług da Ci dostęp do informacji gospodarczych na swój temat i innych firm. Te informacje będą ważne wtedy, gdy zastanawiasz się nad podpisaniem umowy lub sprawdzasz stan swoich dotychczasowych zobowiązań.

Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić siebie?

Do pobrania raportu z panelu klienta nie musisz się bardzo przygotowywać. Co więcej sprawdzenie sytuacji finansowej jest darmowe raz na sześć miesięcy – zgodnie z ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Aby sprawdzić czy Twoje nazwisko jest elementem listy dłużników (lista dłużników), musisz zacząć od rejestracji w portalu KRD. Co będzie potrzebne, aby sprawdzić wiarygodność kontrahenta? Przede wszystkim: imię i nazwisko, numer telefonu, numer PESEL oraz adres e-mail.

Zanim będziesz mógł pobrać raport KRD musisz potwierdzić poprawne założenie konta. Potwierdzenie informacji ma na celu zweryfikowanie i równocześnie ochronę danych osobowych. W tym celu najczęściej wykorzystuje się skan dowodu osobistego lub przelew weryfikacyjny.

Prawidłowa weryfikacja danych zagwarantuje dostęp do raportu i sobie. Z bazy KRD dowiesz się, czy uregulowałeś płatności na czas. Co więcej, zyskasz podgląd do tego, czy Twoje dane nie wpadły w niepowołane ręce i nie pojawiły się podejrzane pożyczki na Twoje dane.

Raport KRD – jak go wygenerować?

Dostęp do informacji, które znajdują się w Krajowym rejestrze Długów jest prosty i (raz na pół roku) darmowy. Aby zyskać dostęp do tych informacji musisz założyć konta w oparciu o podstawowe dane, które poświadczasz dowodem osobistym.

W portalu logujesz się danymi, które podajesz w momencie rejestracji. Warto zapamiętać te dane, ponieważ posłużą Ci one do kolejnych, późniejszych weryfikacji swojej sytuacji finansowej. Aby sprawdzić siebie wystarczy na stronie KRD wybrać opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Wygenerowanie raportu BIK może chwilę potrwać. Ważne, aby przez ten czas nie opuszczać strony.

Ścieżka zweryfikowania siebie w wersji darmowej, jak i płatnej jest taka sama. Różnica jedynie polega na tym, że na początku weryfikacji pojawi się zobowiązanie do zapłaty za raport.

KRD – Certyfikat Rzetelności

W Krajowym Rejestrze Dłużników istnieje możliwość wygenerowania specjalnego certyfikatu, który umożliwia budowanie wizerunku wiarygodnej i wypłacalnej firmy lub osoby Klienta. Taki certyfikat z biura informacji gospodarczej to gwarancja tego, że firma i osoby fizyczne nie posiadają zaległych zobowiązań i niespłaconych pożyczek.

To narzędzie, które firma może wykorzystać do budowania swojego wizerunku. Dzięki certyfikatowi przedsiębiorstwo może pokazać swoim obecnym i potencjalnym Klientom, że firma spełnia warunki i zasady Kodeksu Etycznego Rzetelnej Firmy.

Kto może wpisać do Rejestru Dłużników?

Dobrze jest zdać sobie sprawę, że na liście dłużników możesz zostać wpisany z upoważnienia każdej firmy, u której zalegasz z płatnościami. Na stronie KRD i w bazie dłużników pojawisz się jeśli m.in.:

  • masz zaległe zobowiązania w kwocie minimum 200 zł,
  • spóźniasz się z płatnością minimum 60 dni od terminu spłaty,
  • otrzymałeś 30 dni wcześniej pismo z ostatecznym wezwaniem do zapłaty.

Musisz wiedzieć, że w biurze informacji kredytowej znajdują się nie tylko negatywne informacje na Twój Temat. KRD zbiera także informacje pozytywne, które sprawiają, że Twoja pozycja na liście bazy dłużników staje się bardziej rzetelna i wiarygodna.

Wpisanie kogoś na listę możesz zrobić samodzielnie. Oczywistym jest, że istnieją wytyczne i konkretne kroki, które należy podjąć, aby umieścić kogoś na krajowej liście dłużników (krajowa lista dłużników). Jednak procedura nie jest trudna. W związku z tym z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem. Ważne jest, żebyś posługiwał się podstawą prawną. Co to oznacza? Aby wpisać kogokolwiek do bazy musisz mieć dowód na nie wypłatę zobowiązania, np. sytuacja, w której jesteś stroną umowy, a nie dostałeś wynagrodzenia za usługę. Posiadając podstawę prawną lub wyrok sądowy możesz ubiegać się o wpisanie kogoś na listę dłużników.

Musisz wiedzieć, że dopisanie dłużnika do bazy odbywa się w części zdalnie, a w części tradycyjnie. Sam wniosek możesz wypełnić w sposób zdalny. Jednak konieczne będzie podpisanie własnoręcznie konkretnych dokumentów i odesłanie ich do siedziby KRD.

Procedura wygląda następująco:

  • wypełniasz wniosek,
  • podpisane dokumenty (wraz z kserokopią dowodu osobistego) wraz z nadesłaną przez KRD umową na adres zamieszkania, odsyłasz do siedziby,
  • KRD kontaktuje się z dłużnikiem, który ma 14 dni na spłatę zobowiązania,
  • po tym czasie otrzymujesz ponowne zapytanie, czy nadal chcesz umieścić kogoś w bazie,
  • w przypadku odpowiedzi twierdzącej, dane osoby lub firmy pojawiają się w bazie.

Podsumowanie

KRD kojarzy się negatywnie dla większości osób. Jednak warto zdać sobie sprawę, że niesie ona za sobą wiele pozytywnych sytuacji. Przede wszystkim umożliwia zweryfikowanie kontrahenta, z którym podpisujesz umowę, a także zweryfikowanie własnej historii kredytowej. Dzięki KRD masz dostęp do informacji, które będą potrzebne w momencie starania się o rozłożenia zakupów na raty, starania się o pożyczkę czy nawet – kartę kredytową.

Dostęp do bazy jest darmowy i prosty, dlatego z łatwością sobie poradzisz z tym zadaniem. Musisz jednak wiedzieć, że prawo do darmowej weryfikacji danych finansowych przysługuje Ci jedynie raz na każde sześć miesięcy. Sprawdzenie siebie i kogoś pod kątem wypłacalności to ważne i cenne narzędzie, którym warto się posługiwać.

  • Kancelaria Antywindykacyjna
  • Kontakt

    Infolinia:
    +48 22 299 08 70

     

    Sekretariat:
    +48 (22) 299 03 70

     

    Franczyza:
    +48 578 646 434

     

    Obsługa prawna:
    +48 (71) 307 27 87

  • ...