https://kancelaria-antywindykacyjna.com
Dla ciebie
Dla firmy
Główne obszary pomocy prawnej

Co daje upadłość konsumencka?

Spis Treści

Upadłość konsumencka to pojęcie dosyć powszechne ostatnimi czasy. Jednak nie każdy wie, czym do końca jest upadłość konsumencka i co może dać ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, która pozwala wyjść z zadłużenia osobom, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań. Warto również wspomnieć o tym, że w ubiegłym roku 24 marca weszły w życie nowe przepisy związane z nowelizacją kwestii upadłościowych. Jak przedstawia się nowelizacja przepisów i jak w roku 2021 przebiega proces ogłoszenia konsumenckiej upadłości?

 

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób, które są określane mianem niewypłacalnych. Co to oznacza pod względem prawnym? To osoby, które nie mogą uregulować zaciągniętych zobowiązań minimum od ostatnich 3 miesięcy.

Na czym dokładnie polega oddłużanie?

Postępowanie upadłościowe ma na celu głównie zweryfikowanie posiadanego majątku dłużnika, sprzedaż majątku dłużnika i zaspokojenie wybranych wierzycieli. W przypadku braku możliwości spłaty całości zadłużenia, ze sprzedanego majątku, sąd umarza część długów lub całość długów, w zależności od możliwości wierzyciela i posiadanego majątku.

Warto również wspomnieć, że za sprawą najnowszych przepisów, sąd obecnie nie może już oddalać wniosków osób, które umyślnie doprowadziły do powstałych zadłużeń. Z tego względu upadłość konsumencka stała się tak popularna ostatnimi czasy. Warunkiem jej przyznania nie musi już być ciężka choroba czy utrata pracy, wniosek o upadłość można również złożyć nawet w przypadku zaciągania pożyczek i braku ich spłaty z powodu zwykłego niedbalstwa.

Co daje ogłoszenie upadłości firmy?

Upadłość konsumencka jest skierowana głównie do osób prywatnych, które nie są członkiem spółki, nie prowadzą działalności wieloosobowej, nie odpowiadają przed nikim jako firma wieloosobowa czy spółka. Jeśli zatem masz firmę wieloosobową, wówczas możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej Ci nie przysługuje. Ogłoszenie upadłości wiązałoby się wówczas z nierozwiązaną sytuacją z zadłużeniami wobec klientów, często zdarza się również, że firma ma formę spółki, wówczas ogłoszenie upadłości wywołałby problemy natury prawnej z prowadzeniem spółki. W sytuacji, kiedy jesteś właścicielem firmy wieloosobowej i masz problem ze spłatą prywatnych zadłużeń, wówczas najlepszym wyborem jest kontakt z odpowiednią kancelarią prawną, która pomoże Ci podjąć stosowne kroki w procesie wyjścia z zadłużenia jako firma.

Co daje ogłoszenie upadłości?

Upadłość konsumencka nie jednokrotnie wydaje się być jedyną możliwą opcją, którą zdecydowanie warto przemyśleć. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad tym, co daje ogłoszenie upadłości i nad pozorną finansową wolnością od zadłużeń, ale również przyjrzeć kwestii konsekwencji, jakie niesie za sobą upadłość:

 • ryzyko utraty majątku – ogłoszenie upadłości wiąże się z możliwym ryzykiem utraty mieszkania i całego majątku. Jeśli mieszkanie zostanie zlicytowane, wówczas przykrą konsekwencją, z jaką należy się liczyć jest wyprowadzka z mieszkania i konieczność znalezienia nowego. Na ten cel dostaniesz oczywiście określoną kwotę, jednak będzie to jedynie kwota rzędu 1 lub 2 rocznej kwoty za wynajem mieszkania,
 • ograniczony dostęp do środków pieniężnych – w związku z ogłoszeniem upadłości syndyk będzie zmuszony do zajęcia całości należącego do Ciebie majątku: konta bankowe, mieszkanie, samochód i inne środki trwałe, jednak nie środki codziennego życia np. lodówka, pralka,
 • postępowanie upadłościowe wiąże się z ryzykiem dalszych trudności w zaciągnięciu kredytów przez okres min. 10 lat. Dodatkowo zajęty majątek jest wyłączony z możliwości swobodnego korzystania.
 • Kancelaria Antywindykacyjna
 • Kontakt

  Infolinia:
  +48 22 299 08 70

   

  Sekretariat:
  +48 (22) 299 03 70

   

  Franczyza:
  +48 578 646 434

   

  Obsługa prawna:
  +48 (71) 307 27 87

 • ...