https://kancelaria-antywindykacyjna.com
Dla ciebie
Dla firmy
Główne obszary pomocy prawnej

Jak działa E-Sąd w Lublinie? Co zrobić aby nie spłacić

Spis Treści

Przez internet możemy już załatwić prawie wszystko. W ten sposób oszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów.

 

Co jest niezbędne do zlożenia pozwu?

Aby złożyć pozew przez internet, musimy najpierw zarejestrować się na stronie EPU i mieć na niej aktywne konto.

Uwaga! przy rejestracji konieczne jest podanie PESEL-u oraz serii i numeru dokumentu tożsamości.

Musimy też mieć możliwość złożenia podpisu elektronicznego (można skorzystać z certyfikatu EPU wydawanego na wniosek posiadacza aktywnego konta w serwisie) i uiszczenia opłaty przez internet (za e-pozew nie zapłacimy na poczcie). Wymagania formalne dotyczące pozwu to wskazanie dowodów popierających nasz wniosek sądowy, oraz nasz PESEL lub NIP i numer KRS (dotyczy wyłącznie spółek biznesowych).

Procedura krok po kroku

1. Otwieramy witrynę o adresie www.e-sad.gov.pl. Dla naszego bezpieczeństwa korzysta ona z szyfrowanego połączenia HTTPS. O tym, że połączenie jest bezpieczne świadczy symbol kłódki (po kliknięciu na niego zobaczymy informację o certyfikacie).

 

2. Aby móc zacząć korzystać z e-sądu, najpierw musimy się zarejestrować. W tym celu klikamy na zakładkę Rejestracja konta użytkownika z lewej strony witryny.

 

3. Następnie wypełniamy formularz rejestracyjny, podając nasze dane osobowe i adresowe.

 

4. Zaznaczamy pole Przesyłanie powiadomień drogą email. Podajemy odpowiadające nam nazwę użytkownika oraz hasło i klikamy na Prześlij wniosek.

5. Pokazuje się informacja, że w ciągu dwóch dni roboczych nasz wniosek zostanie zweryfikowany, a my otrzymamy wtedy e-mail z linkiem aktywacyjnym i nazwą konta. Po odebraniu e-maila klikamy na zawarty w nim link.

6. Jeżeli mamy już aktywne konto w e-sądzie, możemy złożyć pozew. Zaczynamy od zalogowania się na stronie głównej serwisu – podajemy nazwę użytkownika i hasło oraz klikamy na Zaloguj.

 

7. Po zalogowaniu klikamy na opcję Nowy pozew.

 

Uruchamia się kreator, który krok po kroku przeprowadzi nas przez proces tworzenia pozwu – nasze zadanie będzie polegało na wypełnianiu pól kolejnych formularzy odpowiednimi danymi – dotyczącymi nas (czyli powoda), osób pozwanych, dowodów i naszych roszczeń. W ostatnim wypadku podajemy kwotę, którą chcemy, by sąd zasądził od pozwanego. Od jej wysokości będzie zależała wysokość opłaty sądowej, którą będziemy musieli wnieść.

8. Na koniec pokazuje się podsumowanie zawierające informacje o sądzie, który ma rozpatrzyć sprawę, i wartości przedmiotu sporu (roszczenia). Jeśli nie jesteśmy zwolnieni od kosztów sądowych, zaznaczamy opcję żądania zwrotu opłaty sądowej. Po dokładnym sprawdzeniu pozwu na podglądzie dokonujemy opłaty – również przez internet (zostajemy przekierowani na stronę płatności internetowych obsługiwanych przez serwis eCard). Na koniec zatwierdzamy pozew, korzystając z podpisu elektronicznego (aby go uzyskać, klikamy na opcję Wniosek o wydanie certyfikatu na stronie głównej naszego profilu).

 • Kancelaria Antywindykacyjna
 • Kontakt

  Infolinia:
  +48 22 299 08 70

   

  Sekretariat:
  +48 (22) 299 03 70

   

  Franczyza:
  +48 578 646 434

   

  Obsługa prawna:
  +48 (71) 307 27 87

 • ...