Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/platne/serwer108932/public_html/kancelaria/wp-content/plugins/wp-gilid-panel/admin/functions.settings.php on line 598

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer108932/public_html/kancelaria/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Kto może ogłosić upadłość konsumencką? - Kancelaria Antywindykacyjna

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Upadłość konsumencka jest specjalną procedurą sądową, która jednocześnie stanowi skuteczny sposób na oddłużenie osób mających spore problemy z regularną spłatą wszelkich zaciągniętych zobowiązań. Upadłość konsumencka to domena głównie osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności.
Upadłość konsumencka dedykowana jest wyłącznie osobom prawdziwie niewypłacalnym, które nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań od minimum 3 miesięcy. Celem ogłoszenia upadłości jest umorzenie części bądź całości zaciągniętych długów, a także zaspokojenie wierzycieli z wykorzystaniem majątku dłużnika.


Kto ogłasza upadłość?


Upadłość może zostać ogłoszona wyłącznie z pomocą sądu gospodarczego, który odpowiada siedzibie dłużnika. Nie każdy przypadek może zostać wzięty pod uwagę. Jeśli sąd uważa, iż wniosek jest bezzasadny, może bez większego problemu oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy opóźnienia płatności nie przekraczają jeszcze 3 miesięcy. Sąd ma możliwość odrzucenia wniosku także wtedy, gdy majątek dłużnika nie jest w stanie pokryć powstałych należności.


Kto ogłasza upadłość firmy?

Każda firma, zarówno duża, jak i mała, ma możliwość ogłoszenia upadłości. Najczęściej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości, jeśli nie są w stanie wypłacić powstałych należności. Wszystko jednak zależy od charakteru prowadzonej działalności. Bardzo często firma nie może pozwolić sobie na ogłoszenie upadłości, gdyż zmaga się w tzw. niewypłacalnością bieżącą. Oznacza to, że w niedługim czasie sytuacja ta może się odwrócić na korzyść przedsiębiorstwa.
Ogłoszenie upadłości może ogłosić wyłącznie gospodarczy wydział sądu rejonowego, który odpowiada miejscu prowadzonej działalności. W przypadku przedsiębiorstw mowa jest o upadłości likwidacyjnej oraz układzie naprawczym. Upadłość likwidacyjna bierze pod uwagę koniec prowadzenia firmy, z kolei układ naprawczy jest całkowicie innym rozwiązaniem. Przesłanką do akceptacji układu naprawczego przez sąd jest udowodnienie prawdopodobieństwa, iż dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa i uzyskane dochody mogą w większym stopniu zaspokoić oczekiwania wierzycieli.


Kto może ogłosić upadłość osoby fizycznej?

Upadłość osoby fizycznej również może ogłosić sąd. Jednak bardzo często osoby fizyczne nie chcą stracić całego swojego majątku, mimo, iż mają wiele długów do spłacenia. W sprawach o ogłoszenie upadłości mogą uczestniczyć kancelarie prawne, takie jak kancelaria-antywindykacyjna.com, która walczy o to, by znaczna część długów osoby fizycznej została zredukowana i zapomniana.


Wniosek o upadłość – kto może złożyć?


Wniosek o upadłość może złożyć dłużnik bądź każdy z jego wierzycieli, którzy chcą odzyskać choć część swoich należności. Wniosek może zostać złożony przez reprezentujące poszczególne osoby kancelarie prawnicze.

Ponadto, wniosek o upadłość mogą złożyć:
Wspólnicy dłużnika, którzy odpowiadają bez ograniczenia za zobowiązania spółki,
Każdy z likwidatorów w stosunku do spółki jawnej, do osoby prawnej, do spółki partnerskiej, spółki komandytowo-akcyjnej oraz spółki komandytowej,
Organ założycielski w stosunku do przedsiębiorstwa państwowego,
Każdy z reprezentantów w stosunku do osób prawnych czy jednostek organizacyjnych, które same w sobie nie posiadają osobowości prawnej,
Minister skarbu w stosunku do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa.


Upadłość konsumencka – kto może złożyć wniosek?

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba, która nie posiada statusu przedsiębiorcy. Upadłość konsumencka dedykowana jest osobom fizycznym i odbywa się to w nieco innym trybie, niż upadłość firmy.


Kto może ogłosić upadłość konsumencką 2020?

Upadłość konsumencką w 2020 roku może zgłosić każda osoba, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości odbywa się w sądzie, a wniosek o upadłość może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel.
Osoba, która pragnie zgłosić upadłość od 2020 roku nie musi podawać żadnych powodów swojej niewypłacalności. Ponadto, każda osoba fizyczna zadłużona może wnioskować o zawarcie ugody z wierzycielem. Całkowite umorzenie długu wobec wierzyciela jest możliwe, kiedy są udowodni, że dłużnik nie posiada żadnego majątku.

Wypełnij formularz,
a my skontaktujemy
się z tobą.

Zamów rozmowę telefoniczną. Zostaw swój numer, oddzwonimy.

Administratorem pozostawionych danych będzie Kancelaria Antywindykacyjna. z o.o. Wpisane dane zostaną przetworzone w celach marketingowych – marketingu bezpośredniego produktów i usług przez nas oferowanych.